Montessori-beebi jaoks kõige esimene õhukarusell on Munari. Selle loojaks on itaallane Bruno Munari ning see koosneb erinevatest geomeetrilistest kujunditest ning suurtest mustadest ja valgetest aladest, mis on üheskoos väga efektiivsed nägemise stimulaatorid beebile, kelle nägemine on järk-järgult alles arenemas. Seda õhukaruselli võiks tutvustada vanuses 0-7 nädalat, kuid taaskord eelkõige tuleks lähtuda lapsest ning tema huvist.
Õhukarusell tuleks riputada umbes 30cm kõrgusele lapse näost, sest see on täpselt see kaugus, kus on näiteks lapse vanemate nägu kui nad teda hoiavad. Sama kaugus, kus on ema nägu kui ta lapsele rinda annab.
Seda õhukaruselli on võimalik palju kiiremini ning lihtsamalt teha printides geomeetrilised kujundid valgele ja mustale paberile, kuid kuna meil kodus printerit pole ning mul oli soov saada aru loogikast, kuidas need kujundid on täpselt sellised, millised nad on, tegin need nö vanamoodsalt – ise mõõtes, joonistades, välja lõigates ja kokku kleepides. Esteetiliselt ei jäänud ehk väikeste mõõtmisvigade tõttu see karusell kõige parem, kuid hoolt ja armastust selle tegemisse saime nii mina kui M. mõnuga suunata (L. aitas ka vahepeal).
Veebist leidsin järgmised lingid, kust leiab erinevas mõõtudes klaaskuulide jaoks väljaprinditavad failid:
Klaaskuuli diameetrist sõltub õhukaruselli laius/suurus. Mida suurem kuul, seda suurem on õhukarusell ning ma ise ei osanud sellega alguses üldse arvestada ning kui ma uuesti peaksin tegema, siis valiksin ehk klaaskuuri läbimõõduga 6cm.
Materjalid:
- Klaasist või plastmassist kuul, mida on võimalik riputada (nt jõuluehe, käsitöötoorik)
- 3 x puidust pulgad. Pulkade pikkused olenevad kasutatava klaaskuuli diameetrist (ostsime 3m pikkuse ümara liistu ehituspoest hinnaga ~1EUR, millest sobiva pikkusega pulgad saagisin)
- Paksem must ja valge paber
- Kahepoolset käsitööteipi
- Nähtamatu nailonniit või tavalist niiti (nt. must ja valge, mis värvitud puidul väga silma ei paista)
- Musta ja valget värvi puidust pulkade värvimiseks
- Pintsel
- Maalriteip
- Liim
- Käärid
- Pliiats
- Sirkel
- Läbipaistev küünelakk (kinnitamiseks ja tasakaalustamiseks)
- Šabloon*, kui kasutada lihtsamat varianti ning kujundid lihtsalt välja printida
Töö käik:
- Mõõda ära klaasikuuli diameeter (või tead sa seda juba ka kuuli ostes). Ideaalselt võiks see olla vahemikus 6-8cm ning vastavalt sellele saab olema ka õhukaruselli suurus. Meil oli kasutuses klaaskuul diameetriga 8cm. Kuna praegu on kevad ning jõuluehteid ei müü väga keegi, ei suutnud ma leida Eestis ka ühtegi poodi, kes selliseid klaaskuule müüks ning tellisin enda oma hoopis Hiinast, Aliexpressi kaudu. Klaaskuuli kasuks otsustasin just seetõttu, et see on nii palju efektsem oma valguse mänguga kui oleks plastmassist kuul.
- Joonista ümmargused ringid, kus sisemise ringi diameeter on sama, mis klaaskuulil, ning välimise ringi diameetri leiad valemiga B = A + 1/3*A. Seega kui meie klaaskuul oli 8cm, siis B = 8 + 1/3*8 = 10,67cm, ehk 2,67cm laiem.
- Joonista ja meisterda väiksem hulktahukas number 1.
- Joonista ja meisterda suurem hulktahukas number 2.
- Sae valmis kolm pulka, mille pikkus sõltub valitud klaaskuuli diameetrist. Kõige pikem värvi valgeks, keskmine mustaks ning kõige lühem must-valge triibuliseks.
- Valge pulk => 6 x klaaskuuli diameeter (A)
- Must pulk => 5A
- Must-valge triibuline pulk => 3A
- Mina kasutasin puidust pulkade värvimiseks akrüülvärve, mille 12st värvist komplekt maksis Charlot kontoritarvete kaupluses 4EUR (olen sama pisikest komplekti näinud sama hinnaga müügil ka Jyskis). Kuna mul pole plaanis hetkel väga palju rohkem värvida, ei leidnud, et mul oleks tarvis osta eraldi suuremas koguses värvi. Allesjäänud värve saab L. siis kord mõneks enda kunstiprojektiks kasutada.
- Triibulise pulga värvisin esialgu valgeks ning seejärel katsin maalriteibi ribadega. Olemas oli 5cm laiune teip, millest lõikasin välja 1cm laiused ribad, seejärel värvisin pulga musta värviga.
- Kujundeid kokku liimides kinnita nende keskkohta kinnitusniit.
- Kinnita elemendid pulkade külge ning tasakaalusta õhukarusell. Meie kasutasime läbipaistavt küünelakki, et fikseerida niidid, lisaks oli M. kaval, et kui üks pool oli endiselt natukene raskem kui teine, siis ta lihtsalt pani tilga küünelakki nö lisaraskuseks kergemale poolele.
- Naudi