L. sünnipäev läheneb. Enda sünnipäeva igal aastal suurelt tähistada ei viitsi, kuid laste jaoks on see teistmoodi. Ilmselt ta ei mäleta sellest väga midagi, kuid pilte vaadates on siiski ju tore koos meenutada, kuidas tema esimene eluaasta möödus.
Ma pole kaua lapsevanem olnud, kuid mul on kogemus mõningate kinkide otsimisega väikelastele, olgu selleks siis mu õe lapsed või heade tuttavate nunnud. Selle kogemuse põhjal tean, et hetkel kui sul endal lapsi veel pole, pole sul ABSOLUUTSELT ÕRNA AIMUGI, mida nendest kirjudest mänguasja ning raamatupoodidest sünnipäevalapsele kaasa haarata… vahel võivad vanemad ka kuidagi vihjata, et see ja see, kuid mitte keegi ikka naljalt päris täpseid juhiseid ei anna, et mida siis ikkagi ja kust osta. Selle tulemus on see, et raudselt ma olen ostnud kokku TÄIESTI MÕTETUT JURA, mis mõne lapse puhul kuhugi sügavale mänguasja korvi igaveseks ununenud on… või siis on see JURA olnud midagi, mis kohe katki läheb või veel hullem, kingisaajal on sellest ikka täitsa ükskõik.
See siis oli üks põhjus selle postituse kirjutamiseks, kuid on veel teinegi. Mul on endal väga kindel wishlist asjadest, mida L. lähitulevikus muretseda soovin, siis miks mitte jagada seda sünnipäevale tulijatega, et teha nende elu lihtsamaks ning ka ennast ja läbi selle ka L., kellega koos neid siis ju kasutama hakkame. Teades täpselt (või mõne asja puhul ka kaudsemalt), mis meie kodus oodatud on, on ju palju lihtsam külalisel teha valikuid ning see kõik tähendab kõigi jaoks vähem stressi ja vähem mõttetut rahakulutamist (tarbimist).
Mõned üldised tähelepanekud:
- Materjal – plastmass pole halb, kuid kui vähegi on võimalik eelistame puitu ja metalli. Esiteks on need materjalid katsudes nii palju mõnusamad, teiseks on need ka nii palju vastupidavamad ning kui L. peaks mõni õde või vend ühel päeval toonekure poolt toodama (ahhaaa), siis ka nemad saavad nendega mängida.
- Tegelaskujud – võimalikult, võimalikult tõetruud loomad, linnud jmt tegelased. Muinasjututeemalisi ja muid fantaasiarikkaid asju ootame alates 6ndast eluaastast, enne seda lapsed lihtsalt ei tee vahet, mis on reaalsus ja mis mitte. Võimalusel palume vältida ka multikategelaste väljanägemisega loomi ning eelistada võimalikult tõetruusid, sh raamatute, mängude jmt juures.
Olen jaganud meie soovid viide kategooriasse. Kuna sünnipäevani on veel omajagu aega ning eks mulle ikka meeldib ka vahel ostelda, siis piilu igaks juhuks enne ostu sooritamist siia lehele tagasi, ega ma juba midagi maha kriipsutanud pole.
1. Silmade ja käte koordinatsioon
„We may put it like this: the child’s intelligence can develop to a certain level without the help of the hand. But if it develops with his hand, then the level it reaches is higher, and the child’s character is stronger. “ – Maria Montessori, The Absorbent Mind
- Nuppudega puzzle
- Mingisugune mänguasi, kus saab pulkasid nö aku pista
- Haamrimäng pallidega
- Olemas! – Nö rada, kust pall liigub allapoole, sik-sak pallirenn?! (ma kahjuks ei tea selle eestikeelset nimetust)
2. Muusika ja kehaline liikumine
Muusikariistade valimisel soovitan väga rangelt tähelepanu pöörata nende kvaliteedile, sh helile, kasutusmugavusele ning võimalusel lausa muusikapoest need osta
- Muusikariistad, mida saab lüüa, nö löökriistad (triangel, trummid, tone blocks, ksülofon jmt)
- Mida saab väristada (erineva kuju ja heliga marakad, klassikalised, munakujulised jmt, lisaks nö rainmakers
- Puhkpillid – suupill või flööt
- Music box, ehk selline, mida saab vändast keerata ja teeb muusikat. Esialgu midagi suuremat ja tugevamat, kuid kui L. saab vanemaks, siis ka pisem ja õrnem on OK
- Kõiksugused PALLID – löömiseks, veeretamiseks, koordinatsiooni ja jõu arendamiseks ning loomulikult, mis on ka lihtsalt lõbusad.
- Tasakaaluratas
- Siia nimekirja võiks lisada ka Pikleri kolmnurga, kiiged (toas kasutatav ja õues), liivakasti, käru, mida saab lükata jmt, kuid need on meil juba vaikselt kas ise ehitatud või juba muud moodi soetatud.
3. Praktiline elu (igapäevased tegevused)
- Mitte teravad noad, millega lõikamist harjutada (neid pean ehk ikka ise vaatama :D)
- Tupperware küpsetamise komplekt lastele
- Lapsesuuruses koristustarbed (turul on nii palju plastikust versioone, et taaskord palun tähelepanu pöörata asjade võimalikult realistlikule väljanägemisele ja kogemusele)
- Learning tower ehk õppetorn – selle Ikea hackist kavatsen ühe blogipostituse kirjutada, see on juba work in progress VALMIS, postitus siin! 🙂
4. Kunst ja käsitöö
! Oluline pole materjalide rohkus, vaid nende kvaliteet, et pigem vähe, kuid häid… kui nendega paberil midagi teha, et kas värvid jäävad kirkad ja selged, pliiatsid ei murdu suurema surve all jmt.
- Erinevad pintslid ja vesivärvid, mis on üksikute purkidena (et saaks lapsele neid anda ühe kaupa)
- Pehme sisuga värvipliiatsid ja rasvakriidid, mis on tehtud nt mesilasvahast
- Tahvel ja tahvlikriidid
- Savi/ Play-Doh voolmismass/ kineetiline liiv
5. Keel ja kõne
- Schliech loomad – neid on meil väike valik juba olemas, kuid ikka väga suur osa on puudu. Näiteks on puudu kõik meie jaoks loomaaias olevad eksootilisemad loomad jmt. Neist loomadest kirjutasin ka enda eelmises blogipostituses „Millega mängib 10,5-kuune L.“
- Raamatud – neid ei saa vist kunagi päris palju olla, eriti kui need on ilusate realistlike piltidega. Muinasjututegelasi jmt fantaasialoomasid ja elukaid ei soovi me tutvustada enne 6ndat eluaastat, mil tal pole välja kujunenud oskus eristada fantaasiamaailma reaalsest maailmast, seega pakume talle võimalusel ikka reaalseid lugusid, kus loomad ei ela nagu inimesed jmt Allpool on väike list raamatustest, mis temavanuste seas on üsna popiks ostunud:
- 101 talulooma
- Muna
- Sõnad minu päevas
- Minu esimesed kogemused
- Loomad
- Värvid, värvid siin ja seal
- Suur illustreeritud sõnaraamat
- Kes on peidus? Mets
- Kes on peidus? Džungel
- Põhjamaade loodus
- Sofi loodusraamat
- Minu suur looduse piltsõnastik (enamikes kohtades läbimüüdud juba)
- ….
Kui kahtled mingi kingi osas, siis küsi julgelt minult või M., lihtsalt püüame rohkem praktilisemate asjade suunas ja vähem niisama tarbimise 😉